Welcome to the Renfrewshire News homepage for the local Council Elections to be held in Renfrewshire on Thursday 4th May 2017. Candidates:  Ward 1 Renfrew North &...

Welcome to the Renfrewshire News homepage for the local Council Elections to be held in Renfrewshire on Thursday 4th May 2017.

Candidates: 

Ward 1 Renfrew North & Braehead
John Shaw – Scottish National Party
Lisa-Marie Hughes – Scottish National Party
Jane Strang – Scottish Conservative and Unionist Party
Alex Murrin – Scottish Labour Party
Bill Brown – Scottish Labour Party
Ross Stalker – Liberal Democrats
Nath Rosset – Scottish Green Party
Peter Morton – Independent


Ward 2 Renfrew South & Gallowhill
Jim Paterson – Scottish National Party
Cathy McEwan – Scottish National Party
Mark Dougan – Scottish Conservative and Unionist Party
Edward Grady – Scottish Labour Party
Margaret Devine – Scottish Labour Party
Graham Batin – Scottish Green Party
Richard Neville – Scottish Trade Unionist and Socialist Coalition


Ward 3 Paisley Northeast & Ralston
John Clark – Scottish National Party
Jennifer Adam-McGregor – Scottish National Party
Neill Graham – Scottish Conservative and Unionist Party
Jim Sharkey – Scottish Labour Party
Maureen Sharkey – Scottish Labour Party
Catriona Campbell – Liberal Democrats
Duncan McIntosh – Scottish Green Party
Lindsay Brown – Scottish Socialist Party
Billy Carlin – Independent

Photo: Conservative Neill Graham


Ward 4 Paisley Northwest
Mags MacLaren – Scottish National Party
Kenny MacLaren – Scottish National Party
John McIntyre – Scottish Conservative and Unionist Party
Karen Kennedy – Scottish Labour Party
Tommy Williams – Scottish Labour Party
Jack Clark – Liberal Democrats
Beth Douglas – Scottish Green Party
Sandra Webster – Scottish Socialist Party
John McIntyre – Independent
Andy Doyle – 

Photo: Long serving SNP Councillors Mags & Kenny MacLaren


Ward 5 Paisley East & Central
Will Mylet – Scottish National Party
John McNaughtan – Scottish National Party
John Cameron – Scottish Conservative and Unionist Party
Carolann Davidson – Scottish Labour Party
Stuart McAusland – Scottish Labour Party
Samantha Allan – Liberal Democrats
Daniel Speirs – Scottish Green Party


Ward 6 Paisley Southeast
Janette Swanson – Scottish National Party
Marie McGurk – Scottish National Party
Sheila Fulton – Scottish Conservative and Unionist Party
Eddie Devine – Scottish Labour Party
Ben Smith – Scottish Labour Party
Michael Wilson – Liberal Democrats
Emma McShane – Scottish Green Party
John Miller – Scottish Socialist Party
Paul Mack – Independent 


Ward 7 Paisley Southwest
Brian McGuire – Scottish National Party
Lorraine Cameron – Scottish National Party
Stephen Burns – Scottish National Party
James Halpin – Scottish Conservative and Unionist Party
Kevin Montgomery – Scottish Labour Party
Eileen McCartin – Liberal Democrats


Ward 8 Johnstone South & Elderslie
Andy Steel – Scottish National Party
Jacqueline Cameron – Scottish National Party
Alistair Mackay – Scottish Conservative and Unionist Party
John Hood – Scottish Labour Party
Tom Wallace – Scottish Labour Party
Megan Tait  – Scottish Green Party
John Caldwell – Independent

>>> More Information


Photo: (L – R) Jacqueline Cameron & Andy Steel are standing for the SNP


Ward 9 Johnstone North, Kilbarchan, Howwood and Lochwinnoch
Graeme Stockton – Scottish National Party
Emma Rodden – Scottish National Party
Bill Binks – Scottish Conservative and Unionist Party
Chris Gilmour – Scottish Labour Party
Derek Bibby – Scottish Labour Party
William Duff – Liberal Democrats
Sarah Anderson – Scottish Green Party
Geoffrey Knowles – Scottish Socialist Party
Cheryl O’Brien – UKIP
Andy Doig – Independent

>>> More Information

Photo: (Left to right) SNP’s Graeme Stockton & Emma Rodden and Independent Cllr Andy Doig


Ward 10 Houston, Crosslee & Linwood
Robert Innes – Scottish National Party
Audrey Doig – Scottish National Party
Scott Kerr – Scottish Conservative and Unionist Party
Alison Dowling – Scottish Labour Party
Jim Sheridan – Scottish Labour Party
Allan Heron – Liberal Democrats
Helen Speirs – Scottish Green Party

>>> More Information

Photo: (L-R) Scott Kerr for Scottish Conservatives and Cllr Audrey Doig and Robert Innes, both SNP


Ward 11 Bishopton, Bridge of Weir & Langbank
Natalie Don – Scottish National Party
James MacLaren – Scottish Conservative and Unionist Party
Colin McCulloch – Scottish Labour Party
Elliot Alexander – Liberal Democrats
Ellen Höfer-Franz- Scottish Green Party


Ward 12 Erskine & Inchinnan
Iain Nicolson – Scottish National Party
Michelle Campbell – Scottish National Party
Tom Begg – Scottish Conservative and Unionist Party
Jim Harte – Scottish Labour Party
Sam Mullin – Scottish Labour Party
John Boyd – Liberal Democrats
Mairi Cranie – Scottish Green Party
Jim Halfpenny – Scottish Trade Unionist and Socialist Coalition
Andy Cameron – Independent